Informacja prasowa

Wystartował Polonijny projekt apostolstwa świeckich: duchoweporady.pl

W Wilnie powstał pierwszy wirtualny agregator poznawczy – www.duchoweporady.pl, którego głównym przesłaniem jest integracja oraz dostarczanie wiedzy na temat duchowości chrześcijańskiej, nauki i psychologii. Jak powiedział założyciel projektu Jarosław Siwicki, projekt ewangelizacyjny ma zadanie świadczyć o tym, że wiara katolicka może zgodnie funkcjonować w umyśle współczesnego człowieka.

“Sam osobiście jeszcze kilka lat temu pędziłem pod prąd sztucznych potrzeb, które były rozmyte na piasku własnego egocentryzmu. Pogoń za pieniądzem, stres, brak wystarczającej uwagi dla rodziny, zbytni konsumpcjonizm oraz brak satysfakcji. Po prostu w pewnym momencie, wkraczając w fazę wieku średniego, życie straciło swój sens i smak, znikła chęć robienia czegokolwiek, chociaż patrząc z zewnątrz, miałem wszystko dla poczucia pełnego szczęścia”.

Głębokie nawrócenie twórcy duchoweporady.pl zmieniło wszystko na 360 stopni.

“To jest podobnie jak z narodzeniem się własnego dziecka. Najpierw jest euforia, dopiero po tym czeka nas długa droga wysiłku w wychowaniu, co wymaga wytrwałości. De facto wkroczenie w sferę nadprzyrodzoną i bycie dzieckiem Bożym w przypadku nawrócenia niesie z sobą inną, lecz autentyczną percepcję rzeczywistości. Po prostu widzisz prawdę oraz odkrywasz skarby, które zawsze były w zasięgu ręki, lecz dotychczas miałeś zaślepione oczy“.

Autor postanowił donosić korzyści wiary i rozwoju duchowego, nie tylko dla społeczeństwa wierzącego, lecz przede wszystkim dla osób niepraktykujących.

„Duchowo żywy Chrystus nie jest postacią historyczną, co więcej gwarantuje obiektywny i stabilny fundament dla sensownego życia w XXI wieku. Odkryłem ciekawą rzecz, że prawdy wiary chrześcijańskiej, dobra nowina w dużej mierze zgadzają się z tym, o czym mówi współczesna nauka i psychologia pozytywna czy egzystencjalna. Właściwie nauka potwierdza to, co przed tysiącami lat twierdzili Doktorzy Kościoła. Przecież te dziedziny badają i świadczą o tym samym, o człowieku jako istocie fizyczno-psychiczno-duchowej, tylko w nieco różnym ujęciu. W projekcie chcemy spojrzeć na człowieka całościowo.

Do czasów rozwoju nauki psychologii (”psyche“ od stgr. oznacza ”dusza”), starożytni grecy czy chrześcijańscy Ojcowie Pustyni badali stronę duchową człowieka i te skarby wiedzy są bezcenne. Przecież historycznie uniwersytety powstawały obok kościołów, wystarczy zobaczyć, jak duże zasoby wiedzy z różnych dziedzin są zawarte w bibliotece klasztornej na Jasnej Górze.”

Agregator współpracuje z zaufanymi źródłami katolickimi oraz naukowymi w całej Polsce. Autorami oryginalnych treści są duszpasterze, Święci i mistycy oraz przedstawiciele nauki, psycholodzy.

”W procesie swego nawrócenia, zauważyłem, że słowo wirtualne może być skuteczne, natomiast ze względu na nasz zabiegany tryb życia nie zawsze odnajdujemy czas na systematyczny udział w rekolekcjach, przeczytanie całej książki bądź wysłuchania pełnego wykładu w internecie.“

Dlatego, w agregatorze tworzą się motywatory, streszczenia istotnej treści. Za pomocą nowoczesnych technologii duże zasoby wiedzy, w postaci wideo, audio oraz tekstu, konwertują się w wybrane istotne cytaty, oraz główne myśli budujące.

“Hipotetyczna oszczędność czasu jest istotnym narzędziem marketingowym w przeładowanym świecie informacyjnym, gdzie punkt widzenia człowieka przestaje być rezultatem własnego wysiłku. Tak naprawdę głębia rozwoju duchowego jest nieograniczona i w tym miejscu trzeba poświecić czas, aby tak naprawdę zyskać jeszcze więcej czasu i radości. Niemniej jednak, aby dzisiaj młodego człowieka zaciekawić jakimkolwiek przekazem słowa pisanego, wiedza duchowa bądź naukowa powinna być opakowana w jak najbardziej przystępny i zrozumiały sposób. Dlatego tworzymy krótkie wpisy, które są anonsowane codziennie.”

W początkowym zamyśle internetowy projekt był tworzony dla środowisk Polonijnych na całym świecie. ”Podczas trendów sekularyzacyjnych, są kraje, gdzie dostęp do Kościoła katolickiego jest dosyć ograniczony, aczkolwiek tam mieszkają Polacy, społeczność wierząca bądź poszukująca. Dlatego uważam, że zintegrowany dostęp do wiedzy chrześcijańskiej w języku polskim przy pomocy internetu jest ważny“.

Treści tworzą wolontariusze, ludzie dobrej woli w wolnym czasie. Istnieją plany rozwoju międzynarodowego dla głoszenia dobrej nowiny w kilku językach.

Jednocześnie rozmówca podkreśla, że dla bezpiecznego rozwoju duchowego w dobie synkretyzmu — wspólnota katolicka jest niezbędna. Sakramenty, Eucharystia, Pismo Święte, wszystko to stanowi jedną całość. ”Świadczę z własnego przeżycia, że człowiek, będąc sam ze sobą bądź korzystając z przeróżnych ofert guru i samorozwoju, może po prostu pójść w nie właściwym kierunku. Można bardzo łatwo stworzyć dla siebie Bożka lub Bożków, co złorzeczy pierwszemu przykazaniu, które teoretycznie wiemy, ale często nie rozumiemy”.

W istocie swej prezentowane na duchoweporady.pl treści stanowią swoistą przyprawę duchową dla ludzi wierzących oraz donoszą elementarną wiedzę o duchowości chrześcijańskiej dla osób wciąż poszukujących, którzy nie znają wszystkich odpowiedzi. Jednym zdaniem – edukacja duchowa dla każdego!

Projekt powstał w pięknym, wielokulturowym mieście Wilno na Litwie, gdzie zrodził się kult Bożego Miłosierdzia. Tutaj, gdzie namalowany został cudowny obraz, uwieńczony słowami “Jezu, ufam Tobie” wg przesłania do Św. Faustyny, a umiejscowiony blisko serca Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Jarosław Siwicki jest także założycielem agregatora źródeł katolickich egoless.pl, autorem publikacji na temat rozwoju duchowego, przedsiębiorcą, był jednym z założycieli największej internetowej sieci reklamowej w krajach nadbałtyckich, w przeszłości aktywnie uprawiał sztuki walki oraz różnorodne praktyki zdrowotne, prywatnie jest mężem oraz ojcem córki i syna, należą do wspólnoty Kościoła Domowego na Litwie.


DLA KLUBOWICZÓW

Chcesz zgłębiać temat wiary i psychologii?

Anonse książkowe – wyszukane myśli.
Wideo edukacyjne – transkrypcje tekstów.
Streszczona treść – wiedza na talerzu.
Pomóż świadczyć - Poleć znajomym!

Jak WIARA w Boga przyczynia się do wzrostu Osoby? [ankieta]

X