Historia naszej świadomości. Jak po czterech miliardach lat ewolucji powstał świadomy mózg.

Dzieje ludzkości stanowią jedynie ułamek sekundy z historii naszej planety. Czy zastanawiałeś się, dlaczego człowiek uważa swój gatunek za zwieńczenie procesu ewolucji? Co pozwala nam sądzić, że jesteśmy wyjątkowi? 


Słynny neurobiolog Joseph LeDoux zgłębia historię naturalną życia na Ziemi, prezentując nowe spojrzenie na podobieństwa pomiędzy nami a naszymi przodkami z zamierzchłych czasów. Omawia miejsce człowieka w przyrodzie, wyjaśnia jak ewolucja układu nerwowego ulepszyła zdolność organizmów do przetrwania i ekspansji oraz jak pojawienie się tego, co nazywamy świadomością, umożliwiło najwspanialsze, ale i najpotworniejsze dokonania naszego gatunku.

Jak wszystkie inne gatunki, jesteśmy wyjątkowi, bo jesteśmy inni. To, co nas wyróżnia, jest ważne dla nas, bo jest nasze, chociaż z drugiej strony stanowi tylko przypis do sagi snutej już od czterech miliardów lat. Tylko dzięki poznaniu tej historii w całej jej złożoności naprawdę zrozumiemy, kim teraz jesteśmy i jak się takimi staliśmy. – Joseph LeDoux

Książka nominowana do nagrody Mądra Książka Roku 2020. Konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową.

„Dlaczego dinozaury nie wykształciły inteligencji zdolnej do stworzenia cywilizacji?” – film przygotowany przez Pana Krzysztofa z Naukowo.TV – jednego z Patronów medialnych książki – przedstawia wnioski na temat świadomości u zwierząt, jakie nasuwają się po przeczytaniu „Historii naszej świadomości”. 

Pomóż świadczyć - Poleć znajomym!