Sankofa. Sankofa to aforyzm z Afryki, który oznacza mitycznego ptaka patrzącego w przeszłość, po to, żeby ją zrozumieć i ruszyć ku przyszłości.
Każdy rodzi się z możliwościami, które tylko on sam może zrealizować. Nikt inny nie zrobi tego za nas. Z różnych powodów, w trakcie naszego życia, zakopujemy talenty i zaczynamy żyć poniżej własnych możliwości. A przecież możemy więcej. Odwagi!
fragment książki
W skrócie:
- bestseller,
- szczere rozmowy o uczuciach, powołaniu, komunikacji, konflikcie i duchowości,
- psychoterapia a duchowość,
- dynamiczna opowieść z dwóch perspektyw.
Tomasz Gaj OP i Magdalena Pajkowska w swojej książce niepostrzeżenie wciągają człowieka w rozmowę o… życiu. Skomplikowany świat „ja”, uczucia, powołanie, miłość, poczucie winy, komunikacja, konflikt, duchowość i psychoterapia to kolejne punkty na mapie wędrówki, do której zapraszają autorzy. Proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się w opowieść o tym, jak nie zmarnować życia.
Dzięki wielości form ta książka jest kolorowa. Autorzy odwołują się w niej do swoich przeżyć i osobistych historii, a rysunki, krótkie opowieści i maile wprowadzają w kolejne rozdziały. Czasem opowiadają również… bajki. Ta różnobarwność bierze się też stąd, że rozmowa toczy się między zakonnikiem i księdzem a żoną i mamą. On żyje w klasztorze, ona w rodzinie. On interesuje się psychologią, a ona literaturą. Mają jednak wiele wspólnego – fascynację wiarą, ciekawość świata, pasję uczenia. Nade wszystko jednak – lubią rozmawiać.
O książce napisali:
Bóg nie przyjmuje kota w worku http://wiez.com.pl/2017/07/15/bog-nie-przyjmuje-kota-w-worku/
Okazuje się, że o życiu można mówić prosto, bez silenia się na wątpliwe mądrości i dawania rad. Internet zalewają złote myśl. Półki księgarń uginają się pod ciężarem poradników, z których każdy jest »fantastyczny«, »wspaniały«. A jednak życie to wciąż temat do mądrych rozmów. Dominikanin Tomasz Gaj i dziennikarka Magdalena Pajkowska tak właśnie rozmawiają – mądrze. Mądrze, czyli bez mędrkowania, prosto, z ciekawością i otwartością na rozmówcę. Dwanaście rozmów układa się w rodzaj przewodnika zarówno dla tych, którzy mają kłopot z wyborem swojej drogi, jak i dla tych, którzy tę drogę już wybrali, ale chcą się upewnić, czy wybór jest właściwy. Rozmówcy nie próbują podawać recept na rozwiązanie konkretnych problemów. Mówią, co ich zdaniem trzeba zrobić, żeby móc powiedzieć: »Tak, moje życie jest dobre«.
Piotr Żak, Charaktery lipiec 2017
Nagrody:
- Nagroda Czytelników w plebiscycie granice.pl – najlepsza książka psychologiczna w kategorii „Drogowskazy” (jesień 2017).
- Nagroda jury portalu granice.pl – Najlepsza książka katolicka 2017/2018.
- Wyróżnienie FENIKS 2019 w kategorii MULTIMEDIA dla audiobooka.