Do Canossy i z powrotem. Anegdoty z historii Kościoła


„Głupcy, jeśli mnie wkrótce nie odwrócicie, nie upiekę się do końca”, miał upomnieć swoich oprawców święty Wawrzyniec, męczony w 258 roku na  rozpalonym ruszcie. Czarny humor świętego doskonale ilustruje siłę wiary chrześcijan podczas prześladowania za panowania cesarza Decjusza. Ulrich
Nersinger zebrał całe tuziny podobnych historii i anegdot, osadzając je w szerszym kontekście historycznym. Jak i tę o Leonie XIII, który wybudzony po operacji polecił przekazać wszystkim oczekującym na informację o jego śmierci następujące oświadczenie: „Jego Świątobliwość nie zamierza dzisiaj osobiście stawić się w raju”.

Do Canossy i z powrotem to zbiór ciekawostek i dykteryjek zaczerpniętych z dwóch tysiącleci historii Kościoła, przedstawiających ją w żywy i frapujący sposób. To jednocześnie dwa tysiące lat Kościoła opowiedziane z przymrużeniem oka i zgodnie z prawdą historyczną. Publicysta i teolog Ulrich Nersinger przytacza anegdoty i niezwykłe epizody z dziejów tej wyjątkowej instytucji. Splata talenty człowieka, jego słabości, śmieszność czy próżność z tym, co najistotniejsze – przekonaniem o stałej i uświęcającej obecności Boga. Prowadzi czytelnika przez wydarzenia z życia papieży i władców, kapłanów i sióstr zakonnych, mnichów i świętych. Czyni to lekko, lecz nie powierzchownie; z humorem, choć nie bez powagi. Daje nam opowieść, która poucza, bawi, wzrusza i… oburza.

Ulrich Nersinger urodził się w 1957 r. w Eschweiler k. Akwizgranu. Studiował teologię i filozofię, a także ukończył kursy akademickie organizowane przez instytucje watykańskie. Członek Papieskiej Akademii Cultorum Martyrum. Współpracuje jako publicysta m.in. z „L’Osservatore Romano”, „Vatican Magazin” oraz czasopismem „Der Schweizergardist”.


Pomóż świadczyć - Poleć znajomym!