Księga zdrowia mózgu. Twój mózg ci za to podziękuje!

Informacje dotyczące mózgu i tego, jak potencjalnie można poprawiać jego liczne funkcje, stają się w popkulturze coraz dostępniejsze. Artykuły prasowe, źródła internetowe i prowadzący telewizyjne talk show bardzo chętnie wychwalają wyniki pojedynczych badań, rzekomo wyjaśniających pracę mózgu i to, jak można ją usprawnić. W reklamach i niechcianych mejlach pojawiają się peany na temat korzyści z suplementów i innych produktów mających w magiczny sposób przemienić mechanizmy mózgowe.

Co naprawdę pomaga, a co jest tylko krzykliwą reklamą?

Czy istnieją naukowo udowodnione, skuteczne metody, dające się przełożyć na świadome decyzje, strategie i wybory w sferze stylu życia?

Dobra wiadomość! Większość poznanych czynników wspierających mózg jest darmowa lub niedroga, sprawia radość, wzbogaca nas emocjonalnie i stymuluje (a także bywa smaczna). Księga zdrowia mózgu przybliża wnioski płynące z badań naukowych ludziom, którzy są zainteresowani neuronauką, neuropsychologią, zdrowiem mózgu i powiązanymi obszarami, ale nie mają w tym kierunku specjalistycznego wykształcenia. Autor dzieli się swoją ekscytacją nowymi odkryciami neuronauki – na przykład powstawaniem nowych neuronów dzięki ćwiczeniom fizycznym, co jeszcze stosunkowo niedawno było koncepcją obcą niemal wszystkim medykom i badaczom – i objaśnia praktyczne znaczenie takich odkryć dla naszego codziennego życia.

Bardzo liczę, że omówione w tej książce najnowsze doniesienia z obszaru neuronauki zafascynują cię i zainspirują. Rzecz jasna nauka nie powinna pozostawać w próżni: możesz wszystko, co jest tu przedstawiane, natychmiast zastosować, by poprawić funkcjonowanie twojego mózgu i, ostatecznie, podnieść jakość życia. Na stronach tej publikacji zawarłem również opisy przypadków uszczegóławiające, w jaki sposób decyzje związane ze stylem życia pozytywnie wpłynęły na zdolności poznawcze ludzi, z którymi pracowałem.

Cytat z tekstu

WAŻNE: Księga zdrowia mózgu przedstawia ogólne informacje o zdrowiu mózgu. Nie zastępuje profesjonalnej diagnostyki czy terapii zaburzeń poznawczych. Jeżeli doświadczasz utraty pamięci czy pogarszania innych funkcji poznawczych, udaj się do specjalisty. Powinieneś/powinnaś również skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą nauk o zdrowiu, zanim rozpoczniesz nowy program treningowy lub włączysz do diety nowe produkty, na wypadek gdybyś miał/miała lub mógł/mogła mieć alergie.

Pomóż świadczyć - Poleć znajomym!