Fot. piqsels.com | CC0 

Agregator cytuje wyszukane fragmenty (…), z wideo nagrania opublikowanego przez www.swps.pl (Autor: prof. Katarzyna Popiołek)

(…) tak mi się wydaje, że jest coraz więcej ludzi sukcesu, coraz bardziej samotnych.

(…) żyjemy w internecie i w związku z tym na bezpośrednie spotkanie jest trochę mniej czasu.

(..) bez pracy nie ma kołaczy, pieniądze nie rosną na drzewach (…) ale gdyby było pytanie – ile czasu poświęciłeś swoim bliskim i co ostatnio dla nich zrobiłeś (…) to myślę, że to już by było trochę trudniej.

(…) jakoś nie nie potrafimy okazywać i przyjmować wyrazów czułości, zainteresowania, bo nie na tym się koncentrujemy. (…) w drugim etapie już zaczyna pojawiać się brak zaufania do innych, brak zaufania do własnych możliwości.

Życie ludzkie jest rozciągnięte między samotnością a więzią.

Więcej: Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Żeby rzeczywiście wyjść do człowieka, to trzeba podjąć pewne ryzyko, trzeba mieć odwagę, no i też włożyć pewien wysiłek w to, żeby z nimi nawiązać kontakt. Nasze życie ma charakter dialogiczny.

Taki piękny przykład wyobraźmy sobie człowieka, który gdzieś jest w nowym otoczeniu i nikt na niego nie patrzy, nikt do niego się nie odzywa, nikt go nie zauważa. Czy on istnieje czy nie istnieje?

(…) Każdy z nas jest w centrum swojego świata i mamy tą świadomość, że to jest świat niepowtarzalny i trwający tyle ile my trwamy ..

Musimy zapamiętać, że uciekanie od ludzi tylko pogarsza sytuację. Jeśli mam poczucie, że coś mi nie idzie, to się schowam. To nie jest dobrze, bo jak się schowam, to stracę te pewne umiejętności, które powinienem posiadać, żeby z innymi trochę funkcjonować. Oczywiście w poczuciu własnej wartości.

Każdy z nas jest grubą, nieprzeczytaną do końca, nawet przez nas samych książką. Przez innych dopiero.. my też innych oceniamy po okładkach.

(…) O takich specyficznych pułapkach przy komunikacji, które występują i w które bardzo często wpadamy. Pierwsze to jest pułapka lustra. Gdy patrzymy w lustro to widzimy tam fajną osobę, prawda? Wciągamy brzuch (…) wciągamy policzki (…) fajna osoba jestem. Jesteśmy przekonani, że tak się my zachowujemy i tak zawsze wyglądamy.

Złudzenie lustra powoduje, że czasami jesteśmy zdziwieni tym, że ludzie jakoś tak inaczej na nas reagują.

To co myślimy o innych ludziach staje się rzeczywistością.

Życzę Państwu dobrych komunikatów, dobrych relacji i wkładać trochę wysiłku i radości, bo to się opłaci.

Autor: prof. Katarzyna Popiołek

Pomóż świadczyć - Poleć znajomym!